Whisky
(0 találat)Keresés beállítva: Jim Beam(x) vagy Tobermory(x) és 0,2 L(x) vagy 3,0 L(x) és 12 éves(x) és Állvány(x)
Megjelennél ital termékeddel az oldalon?
2 hónapos díjmentes megjelenés az italkereső oldalon
Próbáld ki ingyenesen 2 hónapig és növeld online eladásaid. Nincs hűségidő, nincs kötelezettség.
A Jim Beam egy amerikai, pontosabban a Kentucky állambeli Clermontból származó whiskymárka. A Jim Beam az egyik legnagyobb bourbon whiskygyártó a világon. A Beam márkanév James B. Beamre utal, az ő tiszteletére kapta a márka a Jim Beam nevet 1933-ban, ugyanakkor a gyártó cég 1795 óta létezik, a Beam családnak pedig mindig is köze volt hozzá, hét generáció követte egymást az évek alatt. A Beam/Noe család jelenleg is részese az üzletnek, James B. Beam pedig különösen nagy jelentőséggel bírt a cég életében, ugyanis ő a szesztilalmat követően építette újra az üzletet, és virágoztatta fel a céget.
Jim Beam bourbon whiskey különlegessége
A Jim Beam nem sima whiskyt gyárt, hanem bourbon whiskyt. Ez az Amerikai Egyesült Államok egyedi terméke, komoly szabályozás köti, hogy mit lehet bourbon whiskynek nevezni. Általánosságban elmondható, hogy az a whisky nevezhető bourbonnak, amely legalább 51%-ban kukoricából erjesztett, lepárlás után új, belülről elszenesített tölgyfahordóban kerül érlelésre. Ennek a kitételnek a Jim Beam szinte összes fajtája megfelel, kivéve a Jim Beam Rye-t, amely rozsból készül. A Jim Beam az egyik legismertebb bourbon whiskymárka a világon.
Jim Beam whisky bővebben
A whisky (az amerikai angolban és ír dialektusban whiskey) olyan égetett szesz, amely gabona erjesztésével és lepárlásával, majd fahordóban – többnyire tölgyfa – való érlelésével készül. A felhasznált gabona általában árpa, árpamaláta, kukorica, búza, rozs vagy rozsmaláta. A whisky a malátawhisky kivételével általában vegyes cefréből készülnek.
Amit a whiskyről tudni érdemes
A whisky a világ legnépszerűbb italai közé tartozik. Whisky fajták körül számos létezik, emellett országonként is eltérő lehet. Aki igazán kedveli a whiskyt, számos fajtát kell kipróbálnia, hogy megtalálja a legjobbat, hiszen az országok sajátosságai mellett a márkák között is komoly eltérések mutatkoznak. Már maga a szó leírása is eltérő, alapvetően whiskynek írják, de például az amerikai angolban és ír dialektusban whiskey a helyes írásforma, de mi magyarok viszkinek írjuk, és ez is helyes.
Ha pedig a szónak ennyi variációja van, mennyi variációja lehet magának az italnak? Már azt sem könnyű meghatározni, hogy mit nevezhetünk whiskynek, hiszen országonként eltérőek a rá vonatkozó szabályok. Ennek értelmében azt sem egyszerű megállapítani, hogy ki és hol készített először ilyen italt. Az égetett szesz készítés első írásos emlékei Írországban 1405-ben keletkeztek, míg Skóciában 1494-ből valók. Persze ez nem jelenti azt, hogy előtte ne készült volna ilyen ital, csak a feljegyzések keletkeztek az 1400-as években.
Whisky bővebben